top of page
  • תמונת הסופר/תYoav Armoni

אצא לי השוקה ... צילומים בשוק התקווה בדגש קולינרי

אחד מסוגות הצילום האהובות על צלמים, מקצועיים וחובבים כאחד (ומבלי לפגוע באף אחד, לעניין זה צלמי אירועים, אופנה וסטודיו אינם נחשבים) הוא סוגת צילום תרבויות. סוגה זו כוללת מגוון נושאים : פורטרטים, פסטיבלים, אוכל, אופנה, אדריכלות, טקסים דתיים, ארועי ספורט, התרחשויות ברחוב ועוד. המשותף לכל אלו הוא ההתמקדות בצילום האנושי, או בתוצרי פעילות אנושית כגון אוכל ואדריכלות. צילום מעניין של בני אדם יכול להעביר מסר, לספר סיפור, על המצולם ובאותה מידה גם על הצלם.

אחד המקומות בהם, בכל העולם, מתרחשת כל הזמן פעילות אנושית שניתן לצלם ואשר יכולה לספר סיפור הוא שוק הרחוב. לצילום בשוק, כל שוק, יש פוטנציאל גבוה מאוד להיראות יפה, מעניין ויוצר עניין, ואשר ניתן לספר איתו סיפור. כאן המקום להבחין בין שווקים אותנטיים לבין שווקים שהפכו ליותר תיירותיים. ככל שהאנשים בשוק – הן המוכרים והן הקונים, הינם בסביבתם הטבעית, באיזור בו הם חיים, השווקים הינם יותר אותנטיים. שווקים אותנטיים, לדוגמא, הם שוק הבוכרים בירושלים, שוק רמלה ושוק התקווה בתל אביב. שווקים שהם יותר תיירותיים ופחות אותנטיים הם, לדוגמא, שוק הכרמל בתל אביב, שוק הפשפשים ביפו, או שוק מחנה יהודה בירושלים. גם בשווקים אלו ניתן בהחלט למצוא הזדמנויות צילום מעניינות, ובהמשך בכוונתי לכתוב על צילום בשווקים אלו, אך רצוי להביא בחשבון את רמת האותנטיות.

לצורך צילום תרבויות בכלל וצילום בשווקים בפרט, אני משתמש בדרך כלל בעדשות בעלות אורך מוקד קבוע של 50 או 100 מ"מ או בעדשות זום 24-70 מ"מ או 18-35 מ"מ. יש לשים לב לתנאי התאורה (חשוך יחסית או מואר) ולכוון את מפתח הצמצם ומהירות התריס בהתאם. בצילומי שוק אני מפעיל על פי רוב ISO אוטומטי, אך מגביל אותו למקסימום 2500.

ביום שישי האחרון יצאתי לשוק התקווה, במטרה לצלם תוך מיקוד בצילומי אוכל. שוק התקווה נמצא, כצפוי, בשכונת התקווה בתל אביב, ותחום בין הרחובות ההגנה, האצל והתקווה. ניתן לחנות ברחובות הסמוכים או בחניון שוק התקווה.

הגעתי לשוק לקראת 9 בבוקר, כאשר השוק כבר בפעילות מלאה, כל הבאסטות פתוחות, הפירות והירקות, הממתקים והמאפים וכל שאר המוצרים כבר מוצגים לראווה והקונים כבר עוברים, בוחנים את הסחורה וקונים מלוא הסל.

לפני שאני מתחיל לצלם, אני אוהב להסתובב באתר הצילומים ולהתבונן בנעשה, לקלוט את האווירה, האנרגיות, הצבעים, הקולות והריחות. מנסה למצוא את המקומות בהם מתרחשת פעילות מעניינת המושכת את העין, ולא פעילות סתמית. בוחן את האור, את הזוית ממנו הוא מגיע ומה שניתן לקבל ממנו. לאחר שצילמתי מספר תמונות של הפעילות בשוק, התחלתי לנסות לאתר את המקומות המעניינים בנושא המיקוד שלי ביציאת הצילום הנכחית – צילומי אוכל.

בכניסה לשוק מרחוב האצ"ל נמצא את מרכז הסאלוף. החנות מלאה מפה לפה בקונים ובאוכלים, מה שאומר שהסאלוף המוכן כאן כנראה טעים מאוד. כאן המקום לציין כי במרכז הסאלוף מכינים ומגישים גם לחוח, קובאנה וג'חנון. אני מבקש, ומקבל, רשות לצלם את העובד המכין את הסאלוף. תנאי הצילום לא פשוטים אבל זה בהחלט שווה את המאמץ.

ממשיכים ברחוב האצ"ל ומגיעים, פחות או יותר במרכז השוק, לדוכן רחוב שנקרא לו לצורך העניין "קיוסק פאלודה" וזאת על שם המשקה הירקרק הנמכר כאן והנקרא בשם פאלודה. אבל לא רק פאלודה מוכרים כאן אלא גם מטגנים ומכינים ממש מול העיניים סמבוסק. אני מבקש ומקבל מהמוכר, רשות, ומצלם.

לאחר טעימה מהפאלודה הירקרקה (סהדי במרומים שאין לי שום מושג ממה עושים את המשקה הזה אבל הוא מוגש קר וטעים), פונים ונכנסים לרחוב נוריאל, אשר בו וברחוב חנוך המקביל מתרכזים קצבי הבשר, מוכרי הדגים וגם מוכרי המעדנים והעמבה. הקצבים, בדרך כלל, אינם נוחים להתרצות לצילום, אך עם מעט סבלנות ניתן למצוא את הקצב שיאפשר לך לצלם אותו בעבודה. במעדני אמיגה אני מוצא עובד המפלט דגים, וגם הוא מתרצה ומאפשר לצלם אותו בעבודה.

יוצאים מרחוב נוריאל לרחוב האצ"ל ופונים ימינה. במרחק לא רב, בצד השני של הרחוב שוכנת מסעדת האחים בועז, בה מוגש מרק תימני אסלי, מעורר תיאבון של ממש, בצד חומוס, פול ומאכלים רבים נוספים.

מחוץ למסעדת האחים בועז פועל עד השעה 11 (בערך.... כזכור, זה שוק בתל אביב, לא בציריך), דוכן רחוב נוסף, של בורקס טרי טרי. את הבורקס ניתן לקבל כמות שהוא, או, אם מבקשים, בתוספת פרוסות ביצה המוכנסות לתוך הבורקס. בדקתי - טעים מאוד.

את הביקור בשוק חותמים בכוס מיץ קר של תפוז ורימון הנסחט מול עיניך במרכז הרימונים. דרך נהדרת לסיים יום צילומים, ממנו נשאר טעם של עוד.איך מגיעים ?

שוק התקווה

משולש הרחובות ההגנה-אצל-התקווה בתל אביב (ב-waze – חניון שוק התקווה תל אביב)

אתרים מומלצים (רשימה חלקית)

מרכז הסאלוף - התקווה 1

קיוסק פלודה - האצל 40

מעדני אמיגה (עמבה) - נוריאל 8

האחים בועז - האצל 47 לאמיצים

דוכן בורקס טורקי - מחוץ לאחים בועז עד 11

מרכז הרימונים - חנוך 54


26 צפיות0 תגובות
bottom of page